Uzrakstiet atsauksmi
English German Italian Russian Ukrainian Swedish

Tūju cirpšana

Tūju vai dzīvžoga cirpšana un apgriešana.

 

Tūju apgriešanas procedūras pamatā ir:

 1. zaru apgriešana augstumā un platumā, saglabājot ziedkopas;
 2. ziedkopu saīsināšana, ar mērķi izveidot dzīvžoga paklāja ziedkopu savijumu.

Visbiežāk apgriešana paredz darbu tieši ar ziedkopām (kad forma jau ir izveidota un ir veikta tūju profilaktiskā apgriešana), kuras laikā no vainaga iekšpuses tiek izgriezti liekie zari un veikta šķautņu apstrāde pēc ziedkopām (nevis zariem!). Ja apgriešana tiek veikta 1 reizi pusgadā-gadā, tad gada laikā ataugušie dzinumi vēl nav paspējuši pārkoksnēties, un šādā gadījumā procedūru pieņemts dēvēt par tūju apgriešanu.

Tūju apgriešana

Zemāk mēs publicējam video no viena mūsu apkalpojamā objekta pirms apgriešanas procedūras (1 video) un pēc tās (2 video). Šajā objektā tūju apgriešana tiek veikta plānveidā 1 reizi gadā. 

Kā tiek veikta tūju apgriešana?

 

Tūju apgriešana tiek veikta pakāpeniski, jo ar vienu piegājienu nav iespējams veikt sānzaru apgriešanu, jo pastāv liela varbūtība saskarties ar tukšumiem vainaga iekšpusē, turklāt, ziedkopas var nepakļauties apgriešanai no pirmās reizes. Tūju apgriešana, līdzīgi kā apcirpšana, tiek veikta ar pakāpeniskās tuvināšanas metodi, t.i. burtiski nogriežot slāni pēc slāņa. Mūsu profesionālie meistari veic apgriešanas procedūru, nogriežot 2-5 cm vienā piegājienā. Katrs šāds piegājiens sastāv no 3-5 griešanas reizēm. Apgriešana atgādina tūju veidošanas procedūru. Ja apgriešana tiek veikta steigā un ar neprofesionāliem instrumentiem, tad rezultāts izskatīsies pavirši, līdzīgi bedrēm uz asfalta.

Tūju apgriešana

Dzīvžoga šķautņu apstrāde apgriešanas procedūras laikā.

Pabeidzot veidošanas procedūru ( t.i. šķautņu, izmēru un karkasa veidošanu pēc noteiktas formas), meistars pāriet pie tā saucamās "baltās" šķautņu apstrādes (tā ir precīza skujas ziedkopu galiņu apgriešana). Profesionālā valodā procedūru dēvē par "sānzaru pulēšanu". Ar tūjas apgriešanu šeit ir domāta gabarītu veidošana, bet ar sānzaru pulēšanu (apstrādi) — tūju apgriešana.

Nākamajā video publicējam augstāk minēto objektu jau pēc apgriešanas procedūras veikšanas.

 

Tūju veidošana ietver sevī:

 1. Apcirpšanu;
 2. Profilaktisko apgriešanu;
 3. Apgriešanu.

Tūju apgriešanas procedūra, paejot vienam gadam pēc veidošanas procedūras.

Ja kopš tūju veidošanas procedūras ir pagājis viens gads, augiem ir nepieciešams veikt plānveida apgriešanu.
Gadās, ka tūjas aug ļoti ātri, tādā gadījumā jauna veidošanas procedūra var būt nepieciešama jau pēc pusotra gada. Parasti apgriešana tiek veikta 1 reizi gadā. Pilsētas parkos un dārzos — reizi divos-trīs mēnešos.

Tūju apgriešana

Veco vai nekoptu tūju apgriešana.

Ja tūjas netiek koptas, tās pārveidojas par savvaļas augiem. Tādā gadījumā tām būs nepieciešams veikt jaunu apcirpšanu, kā arī profilaktisko apgriešanu un veidojošo apgriešanu. T.i., tiks nogrieztas ne tikai jaunas nokaltušas skujas, bet arī liekie vainaga dzinumi, kā arī, iespējams, būs nepieciešams veikt arī karkasa koriģēšanu.  Saņemt atbildes uz citiem jautājumiem var pie mūsu speciālistiem.

Tūju apgriešanas procedūras veikšana. Kā izveidot nepieciešamu formu tūjām? Rokasgrāmata.

 1. Kāpēc ir jāveic tūjas apgriešana?
 2. Vai apgriešanu ir nepieciešams veikt visām tūjām?
 3. Tūju apgriešanas termiņi. Vai veikt apcipršanu?
 4. Pavasara un vasaras apcirpšana.
 5. Rudens apcirpšana.
 6. Tūju apgriešanas galvenie noteikumi.
 7. Kā jāveic tūju apgriešana un pareizas formas veidošana?
 8. Apgriešanas instruments.
 9. Tūju apcirpšanas plānošana.
 10. Obligāta apgriešana.
 11. Vainagu veidošana.
 12. Padomi un ieteikumi.
 13. Lodveida tūju apgriešana.
 14. Topiara veidošana.
 15. Formu veidošana.
 16. Spirālveida formu veidošana.
 17. Konusveida formu veidošana.
 18. Olveida formu veidošana.
 19. Dzīvžogu apgriešana.
 20. Horizontālā veidošana.
 21. Dažādu šķirņu apgriešanas īpatnības.
 22. Kā veikt tūju apgriešanu dzīvžogā?
 23. Tūju kopšana pirms un pēc apgriešanas procedūras.
 24. Tūju dekoratīvās apgriešanas un veidošanas idejas. 
 25. Secinājumi un padomi.

Tūjas — tas ir mūžzaļš ciprešu dzimtas skujkoki (kā arī kadiķi un cipreses). Lapegles pieder pie priežu kārtas.

Austrumu tūja ir populāra gan Maskavas apgabalā, gan arī visā Krievijas teritorijā. Skaistas tūjas uzsver privātmājas teritorijas robežas, rotā un papildina atmosfēru (ar nosacījumu, ja teritorijas īpašnieks ievēro tūju kopšanas ieteikumus). 

Kāpēc veikt tūju apgriešanu?

Tūjas, kā ainavu dizaina elements, mēdz būt dažādas formas, piemēram: lodveida, konusveida, ovāla un bloku dzīvžoga formas. Dzīvžogs pilda gan aizsardzības funkciju no vēja, gan arī paslēpj liekiem skatieniem. Tūjas tiek iedalītas pēc šķirņu grupām, to starp pēc dažādām skuju krāsām un dekoratīva uzdevuma, no kura ir atkarīgs konkrētas šķirnes aprūpes biežums.

Apcirpšanas mērķi un ikgadējā tūju apgriešana.

Profilaktiskā apgriešana — tā ir sauso un slimībām pakļauto zaru izgriešana. Obligātā vainaga atzarošana ir nepieciešama gaisa cirkulācijas uzlabošanai vainaga iekšpusē.

Tūju apgriešana — tā ir dekoratīva veida un skaisto formu atjaunošana (visbiežāk konusveida un lodveida šķirnēm).

Lodveida tūjām ir nepieciešama ikgadēja apkope (apgriešana). Ja divu gadu garumā apgriešana netiek veikta, tad vainags var sākt veidot atzarojumus, īpaši ziemas sezonā, kad tas ir pārklāts ar sniegu un netiek tīrīts.

Vai ir nepieciešams veikt tūju apgriešanu? Vai ir taisnība, ka dažām tūju šķirnēm nav nepieciešams veikt apgriešanu?

Starp vasarnīcu īpašniekiem mēdz veidoties pieņēmumi, ka dažām tūjām regulāra apkope nav nepieciešama, bet tie ir maldīgi. Jebkurai tūjai ir nepieciešama atjauninošā apgriešana, tai skaitā lodveida, konusveida un kolonveida formu tūjām. Tūjām patīk apgriešana un tās lieliski to panes. Pēc procedūras tās "pamostas" un atjauno savu ārējo izskatu. Daļa tūju šķirņu notur savu formu labāk, nekā pārējas. Piemēram, Kolumna šķirne notur cilindrisko formu, bet Brabant šķirne šo formu netur. Visticamāk, no tā arī ir radušies šie secinājumi, ka daļai tūju apgriešana nav nepieciešama... Tomēr, ja Kolumna šķirnes tūjām neveikt apgriešanu, tad vainags sāk dalīties un ar laiku kļūst "caurumots". Labās audzētavās formas tūjām tiek veidotas ar speciālas iekārtas palīdzību — cilindriskas formas Kolumna šķirnes vainagam, lodveida forma — šķirnei Danika.

Dzīvžoga apgriešanas procedūras termiņi un laiks.

Tūju apgriešanas procedūru sāk veikt pirmajās aprīļa datumos un tiek veikta visā vasaras un rudens garumā, bet siltajā rudenī procedūru drīkst veikt līdz pirmajai novembra dekādei. Tieši klimatiskie apstākļi nosaka apgriešanas procedūras veikšanas sezonalitāti. Krievijas dienvidu apgabalos apgriešana sākas februāra beigās.

Tūju apgriešana

 

Ja tūjas ir pakļautas sēnīšu slimībām, apgriešanu ir ieteicams veikt saulainā laikā. Ja tūjas tiek veikta zaru retināšana, tad, uzlabojoties gaisa cirkulācijai, vainaga žūšanas ātrums palielinās un riski samazinās. Labi apgrieztas tūjas momentāni izžūst, jo vainaga iekšpusē ir pietiekama gaisa cirkulācija.

Pavasara tūju apgriešana.

Ja ziemas sezonā tūja atradās zem auduma pārsega, tad būs labāk to noņemt pēc iespējas ātrāk, jo ar marta saules stariem vainags var sākt trūdēt. Labākais pavasara apgriešanas veikšanas laiks ir aprīlī, maijā un jūnijā. Tas ir laiks, kad visvairāk attīstās jaunie dzinumi un plaukst pumpuri.

Vasara un rudens tūju apgriešana.

Nākamais labākais apgriešanas veikšanas laiks ir jūlijā. Tas ir optimālais koku vainaga stiprināšanas laiks pirms augusta augšanas. Jūlijā veikta tūju apgriešana stimulē sakņu sistēmas augšanu, bet augustā - stiprina vispārējo imunitāti un novērš augļu veidošanos (punu veidošanos, kas bojā ārējo izskatu).

Veikt tūju apgriešanu vēlā rudenī ieteicams, lai ziemas laikā pēc iespējas mazāk sniega paliktu uz skuju virsmas. Tāpēc daļa klientu cenšas nogriezt tūjas pirms ziemas, jo jau bija piedzīvojuši tūju salūšanas pieredzi.

Galvenie dzīvžoga apgriešanas noteikumi.

Labi veikta tūju apgriešana piešķir vainagam kuplumu un dekoratīvu izskatu. Parasti ikgadējais pieaugums tūjām ir no desmit līdz trīsdesmit cm.

Atkarībā no tūju vecuma tiek pielietotas dažādas apgriešanas tehnoloģijas.

Ja tūjām ir daudz gadu, tad tiek veikta ikgadējā apgriešana (visbiežāk tikai ziedkopu galiņiem). Gadījumā, kad tūju gabarīti pieaug, meistars arborists, izpētot katras tūjas vainaga uzbūvi, veic koriģējošu konkurējošu atzarojumu izgriešanu un ziedkopu galiņu apgriešanu.
Tūju apgriešana ir jāveic regulāri, lai augs atcerētos apkalpošanas un augšanas programmu. Tad procedūra neradīs stresu. Pavasarī un rudenī vainags tiek retināts, izgriežot nokaltušus zarus.

Tūju apgriešana

Normāls gada laikā ataugušo dzinumu pieaugums ir aptuveni divdesmit centimetri. Nedrīkst apgriezt tūju zarus pārāk īsi. Ziedkopas ir jāapgriež pavisam nedaudz, bet regulāri, pretējā gadījumā procedūra var radīt stresu (tāpēc laistīšana ir obligāta). Tāpat apgriešanas laikā tiek izgriezti slimi un nokaltuši zari.

Pareiza apgriešanas forma ar savām rokām.

Uzreiz pēc jaunu tūju stādīšanas ir ieteicams nogriezt stāvos zarus un konkurējošus atzarojumus. Pēc 3 mēnešiem, vai, kad tūjas adaptēsies, būs iespējams veikt pilnvērtīgu veidošanas procedūru. Ievērojiet šos noteikumus un vienmēr iegūsiet labu rezultātu. Apgriešanas procedūra ir jāveic pakāpeniski, apstrādājot uzreiz visu dzīvžoga virsmu (pakāpeniskas tuvināšanas metode). Pēc apgriešanas procedūras ar zargriezi (dārza šķērēm) tiek nogrieztas visas griezuma vietas zem rādiusa.

Apgriešanas procedūras mērķis.

Profilaktiskā apgriešana — tā ir sauso, nokaltušo un slimībām pakļauto zaru izgriešana. Vainaga retināšana ar iekšējo apgriešanu ir nepieciešama labas gaisa cirkulācijas izveidošanai, kas novērš negatīva klimata veidošanos (trūdēšanu un puvi vainaga iekšpusē). Vainaga ārēja un iekšēja retināšana ļauj atbrīvot auga enerģiju, kura tika paterēta uz konkurējošiem atzarojumiem. Dekoratīva (veidojošā) apgriešana uzsver auga ideālas formas, šķautnes un izliekumus.

Apgriešanas instrumenti.

Procedūras veikšanai ir jāizmanto tikai kvalitatīvi instrumenti - dārza šķēres, dārza grieznes, zāģi, zaru asknaibles, elektrošķēres-trimmeris, elektroasinātāju, austiņas un aizsargbrilles. Tūju apgriešanas procedūras piemērus skatieties mūsu fotogalerijā.

Klienti jautā

Dzīvžoga apgriešana

Krūmāji, kas tiek izmantoti dzīvžogiem, veido savu virsējo paklāju uz veciem atzarojumiem un ziedkopām, tāpēc apgriešanas procedūras laikā nedrīkst veikt griezumus zemāk par pašu ziedkopu. Ja speciālistam vēl nav pieredzes, viņš veic tūju vai krūmāju apgriešanu tikai pēc ziedēšanas, pieredzējis meistars redz dzīvžogu cauri. Precīzi apgriešanas termiņi, veidi un paņēmieni ir atkarīgi no augu sugas. Kvalitatīva tūju apcirpšana un apgriešana ir augu veselības un dekoratīvā izskata ilgmūžības pamatā, tādēļ dzīvžoga apkalpošanu labāk uzticēt tikai profesionāļiem ar daudzu gadu pieredzi.

Dzīvžoga apgriešanas nianses

Tūju vai krūmāju dzīvžogu vāja apgriešana ir jāveic precīzi ievērojot apgriešanas robežas, jo pārāk stipra apgriešana nogriež savijušo ziedkopu slāni, kā rezultātā veidojas ārējā dzīvžoga izskata izmaiņas (tiek zaudēts dekoratīvais izskats).

Vai visiem dzīvžogiem ir jāveic apgriešanas procedūra?

Brīvi augošu dzīvžogu apgriež jebkurā gadījumā, jo tā tiek stimulēts tās augšanas process līdzīga kā ar profilaktisko retināšanu un aerāciju

Tūju apcirpšana un dzīvžoga apcirpšana ar augstumu līdz 0,5 m 0.75 Eur
Tūju apcirpšana un dzīvžoga apcirpšana ar augstumu līdz 1,5 m 1.75 Eur
Tūju apcirpšana un dzīvžoga apcirpšana ar augstumu līdz 2,5 m 2.00 Eur
Tūju apcirpšana un dzīvžoga apcirpšana ar augstumu līdz 3,0 m 3.00 Eur
Tūju apcirpšana un dzīvžoga apcirpšana ar augstumu līdz 4,0 m 6.00 Eur
Tūju apcirpšana un dzīvžoga apcirpšana ar augstumu līdz 5,0 m 10.00 Eur
Tūju apcirpšana un dzīvžoga apcirpšana ar augstumu līdz 6,0 m 15.00 Eur

*Precīza cena tiek noteikta pēc foto vai video. *Piezīme - tūju apgriešanas cena ir atkarīga no vainaga augstuma un dziļuma (platuma), no stumbru diametra un apgriešanas šķautņu skaita, kuras pasūta klients.

Kontakti
 • ℹ Laipu 5, Jūrmala, LV-3001 ℹ Berģi ℹ Saulkrasti ℹ Valmiera ℹ Jekabpils ℹ Daugavpils ℹ Jelgava ℹ Dorf 127, Finkenberg, Austria, A-6292
 • +371 28 29 7777, 29 68 3333
 • +43 6767 43 6009 lv/de/ru/eng/it
 • aiskido@gmail.com
Darba laiks
Darba dienās
6.30 - 23.45.

Sestdienās
6.30 - 23.45

Svētdienās
6.30 - 23.45
Apmaksa
Mūsu partneri
 • Stādaudzētava Blīdene
 • “Pīlādži”
 • Zaļenieku kokaudzētava
 • Kokaudzētava „Bulduri”
 • Kokaudzētava Baltezers
 • Европейский совет по уходу за деревьями
1
Nosūtiet ziņu arboristam uz WhatsAPP, nospiežot šo pogu. TIEŠSAISTĒ 00-24⌚