13.04.2018
Koku profilaktiska apgriešana, atzarošana
Koku profilaktiska apgriešana
Koka zaru apgriešanas shēma: а – smaga zara daļēja nogriešana; b – koka zara griešana apakšā, lai novērstu mizas ieplēsumu; c – cieta puna (uzauguma) veidošana; 1 – mizas gredzenveida puns (uzaugums); 2 – zara kakliņš; 3 – ciets puns (uzaugums).
Koka atzarošanas mērķis ir izveidot vienmērīgu skaistu gaismu caurlaidīgu karkasu, turklāt vainagam ir jābūt labi aerācijai. Pirmos nogriež slimos, nokaltušos un ielauztos zarus. Ataugas un koka zarus, kas aug uz vainagu, berzās viens pret otru, nogriež otrajā kārtā. Ja zari berzās viens pret otru, tiek nogriezts vājākais zars. Ir jāņem vērā arī koka zaru izvietošana. Trešajā kārtā tiek nogriezti zari, kas aug asā leņķī pret līderi, un vertikāli augošie zari, kas turpmāk pārvērstos platos zaros un konkurētu ar galveno līderi par barības vielām. Spēcīgas vētras gadījumā šādi zari parasti nolūzt un veido uz stumbra garas plēstas brūces. Profilaktisko apgriešanu var veikt jebkurā gadalaikā.
BILDE
Koku veidošanas shēma: a – zaru nogriešana no koka stumbra; b – augošu sānu zaru apgriešana; c – līdera konkurenta, kas traucē galvenā stumbra attīstību, nogriešana; d – nožūstoša zara nogriešanas secība (1-5).