Uzrakstiet atsauksmi
English German Italian Russian Ukrainian Swedish

Tūju stādīšana

Tūju stādīšana.

Mūsu uzņēmums nodrošina tūju stādīšanu līdz gatavībai, kā arī turpmāku apkalpošanu. Zemāk mēs stāstām tūju stādīšanas galvenos principus, ko noderēs zināt jebkuram pasūtītājam vai tūju īpašniekam. Raksta tekstā mēs sniedzam soļu fotogrāfijas, kas demonstrē tūju stādīšanas galvenos posmus. 

 

Veiksmīgai tūju augšanai ideāli būs atvest sijātu vienmērīgu augsni no karjeras un speciālo kūdru skuju augiem. Šajā gadījumā mēs panākam vienmērīgu maisījumu tūju stādīšanas bedrēs vai tranšejā. Šāda pieeja nodrošina tūju vienmērīgu augšanu un skuju vienmērīgu krāsu. Izmantot vietējo augsni nav vēlams, jebkurā gadījumā ir jāpārliecinās, ka zem katras tūjas augsne ir vienmērīga, piemēram, bez smiltīm.  Vispārīgās rekomendācijas par augsnēm un stādīšanas vietām ir šādas. Stādīšanas vietās ūdens nedrīkst ilgi stāvēt, jo tūjām nepatīk stāvēt ūdenī. Tūjām ideālā augsne ir mitri auglīgi smilšmāli un kūdru saturoši substrāti. Ideālais variants ir uz katru tūju pievienot pa 40 litriem kūdras skujkokiem.

Stādot tūjas māla augsnē, ir jāsagatavo tās maisījums ar kūdru un smiltīm, kā arī ieteicams uzstādīt drenāžu ar šķembām, keramzītu vai ķieģeļu šķembām. Māla augsnes labi notur mitrumu, tāpēc tiecas uz ūdens nosprostošanu, tāpēc drenāža (lieka ūdens novadīšana) ir nepieciešama. Tieši pirms stādīšanas augsni atbrīvo no nezālēm, sevišķi tādām, kas spēj izaugt no atlikušām daļām: vārpatas, dzelkšņiem, pienenītēm. Ja augsne ir atvesta no karjeras, tā jau ir izsijāta no nezālēm.

Attiecībā uz stādīšanas vietām variegāto un dzelteni krāsoto šķirņu gadījumā tās ieteicams izstādīt saulainās vietās, jo aizēnotās vietās tūjas zaudē savu spilgtu nokrāsu. Tūjas teicami aug ne tikai saulē, bet arī pusēnā, absolūtā ēnā tūjām ir tieksme mazāk attīstīt skujas. Atsevišķi stādāmo tūju gadījumā. Tūju audzēšanu podos praktizē daudzām to zemām punduršķirnēm. Podos audzētās tūjas ir untumainākas kopšanā, nekā gruntī audzētās, jo to sakņu sistēma ir ierobežota ar poda sienām, kurās augsne tiek ātrāk stampāta, bet ūdens ātrāk aiziet. Pēc tūjas pārstādīšanas podā augs prasīs labu laistīšanu, irdināšanu, speciālo augsnes substrātu un kompleksos minerālmēslojumus.

Podā atstātā tūja bez kopšanas atslābs un drīz ies bojā. Poda uzpildīšanai būs nepieciešams kūdru saturošs substrāts vai speciālā grunts skujkokiem, ko pārdod veikalos. Poda dibenā ir obligāti jābūt drenāžas caurumiem, tur papildus var ierīkot keramzīta vai šķembu drenāžas kārtu, bet tas nav obligāts gadījumā, ja jūsu augsnes maisījumā ir smiltis nepieciešamā daudzumā. Drenāžas ierīkošana poda dibenā kombinācijā ar drenāžas caurumu esamību ir obligāta, tikai audzējot skujaugus istabā, jo tiem istabas apstākļi ir ekstrēmi.

Pārstādot tūjas podā, centieties pēc iespējas mazāk bojāt auga saknes, saglabājot tos maksimāli iespējamā līmenī. Audzējot turpmāk, tūjas pārstādīšana lielākā podā būs nepieciešama ne retāk kā ik pēc 2-3 gadiem.

Kā pārstādīt tūju no poda podā.

Tūjas pārstādīšanu no poda podā pareizāk būtu saukt par pārpodošanu, jo šajā gadījumā auga saknes cenšas vispār neaizskart un nenokratīt zemes pikas malas. Lieta ir tāda, ka uz tūjas saknēm aug mikorizas sēnīte, kas aplīdz tai augt un saglabāt veselīgumu. Tūjas pārstādīšanas citā vietā laiki Konteineru tūjas var pārstādīt visu gadu bez jebkādiem ierobežojumiem. Par labākajiem laikiem grunts augu pārstādīšanai uzskata pavasari un rudeni. Poļu kataloga precizē, ka tūjas pārstādīšanu pavasarī labāk veikt sezonas sākumā, drīz pēc sniega atkušanas, kad zeme ir dabiski mitrināta un pēc stādīšanas nav nepieciešama papildu laistīšana. Augu pieaugšanas spēja šajā periodā tiešam ir ārkārtīgi augsta. Tāpat tūjas pārstādīšanai rudenī labākie mēneši ir oktobris un novembris, kad zeme ir bagātīgi samitrināta ar lietiem, tāpēc veiksmīga pārstādīšana ir garantēta pat dārzkopim bez jebkādas pieredzes. Tūjas pārstādīšanu citā vietā var tai skaitā arī ziemā atkušņa periodā. Uz jautājumu, vai var pārstādīt tūjas vasarā un ziemā, profesionālajās audzētavās atbild pozitīvi, balstoties uz virkni veiksmīgi veikto pārstādīšanu. Neskatoties uz to, tūjas vasaras pārstādīšana ir saistīta ar rūpīgāku auga kopšanu pēc stādīšanas – laistīšanu. 

Kā patstāvīgi izrakt tūju.

Ja augsne ir sausa, pirms tam augs ir jāaplaista, jo nepieciešams augsnes mitruma līmenis palīdzēs saglabāt pikas viengabalainību. Saskaņā ar spēkā esošiem standartiem zemes pikas izmērs tūjai ar 50-70 cm augstumu sastāda 50 cm (diametrs) х 40 cm (augstums); ja tūjas augstums ir 70-100 cm, pikas diametram ir jābūt 60 cm, bet augstumam – 50 cm. Ja tūjas augstums ir 1,5 m vai vairāk, jums būs jāizrok pietiekami apjomīga zemes pika, kā diametram saskaņā ar pieņemtiem valsts standartiem ir jābūt 70 cm vai vairāk, bet augstumam – 60 cm. 2 m augstas tūjas pikas diametram ir jābūt vismaz 100 cm, bet augstumam – vismaz 60 cm. Zemes pikai ir jābūt labi iepakotai transportēšanai, šai nolūkā speciālisti iepako piku maisaudumā un tīklā.

Vēl viens svarīgs moments attiecībā uz pikas izmēru, izrokot tūju, ko paskaidro profesionālis: ja tūja kādreiz tika pārstādīta, tās sakņu sistēma jau labāk adaptēsies nākamajai pārstādīšanai. Tad pikas diametru var būtiski samazināt, atvieglojot sev uzdevumu, un apvilkt to kontūras zemē atbilstoši auga vainaga diametram. Piemēram, 3 m augstas tūjas pikas diametrs būs aptuveni 80 cm pie aptuveni 40 cm augstuma, bet 1 m augstai tūjai pikas diametrs sastādīs aptuveni 40 cm pie aptuveni 20-25 cm augstuma. 5 m augstas tūjas pikas diametrs sastādīs 100-110 cm pie 60 cm augstuma. Liels skaits veiksmīgu tūju pārstādīšanu ar tādu izmēru pikām runā par nosaukto ciparu attaisnojumu.

Pieaugušās tūjas pārstādīšanas īpatnības.

Pat ārkārtas gadījumā nav ieteicams pārstādīt pieaugušo tūju ar augstumu virs 150 cm ar kailām saknēm, tas ir jādara tikai ar zemes piku. Ja tūjai ir lielāki izmēri, jums būs nepieciešama speciālās tehnikas palīdzība. Liels pikas izmērs prasa ne tikai pareizu izrakšanu, bet arī transportēšanas iepakojumu. Parasti zemes piku apsien ar maisaudumu un virsū aizsien ar tīklu. Pieaugušās tūjas pārstādīšanas laiki ir līdzīgi šajā rakstā aprakstītajiem.
Pasūtīt stādīšanu var pie mūsu arboristiem, šai nolūkā pazvaniet galvenajam arboristam pa mājas lapā norādīto tālruni +371 28297777

 

Tūju stādīšana līdz 1,3 m 7.00 Eur
Tūju stādīšana līdz 2,3 m 12.00 Eur
Tūju stādīšana līdz 3 m 25.00 Eur
Tūju stādīšana līdz 6 m 180.00 Eur

*Precīza cena tiek noteikta pēc foto vai video. *Piezīme - tūju apgriešanas cena ir atkarīga no vainaga augstuma un dziļuma (platuma), no stumbru diametra un apgriešanas šķautņu skaita, kuras pasūta klients.

Kontakti
  • ℹ Laipu 5, Jūrmala, LV-3001 ℹ Berģi ℹ Saulkrasti ℹ Valmiera ℹ Jekabpils ℹ Daugavpils ℹ Jelgava ℹ Dorf 127, Finkenberg, Austria, A-6292
  • +371 28 29 7777, 29 68 3333
  • +43 6767 43 6009 lv/de/ru/eng/it
  • aiskido@gmail.com
Darba laiks
Darba dienās
6.30 - 23.45.

Sestdienās
6.30 - 23.45

Svētdienās
6.30 - 23.45
Apmaksa
Mūsu partneri
  • Stādaudzētava Blīdene
  • “Pīlādži”
  • Zaļenieku kokaudzētava
  • Kokaudzētava „Bulduri”
  • Kokaudzētava Baltezers
  • Европейский совет по уходу за деревьями
1
Nosūtiet ziņu arboristam uz WhatsAPP, nospiežot šo pogu. TIEŠSAISTĒ 00-24⌚